Jeseň je krásna a farebná... Láka nás von, aby sme si užili jej vôňu a posledné jemne hrejivé slnečné lúče. 

Zvieratká majú v tomto čase najviac práce s prípravou na zimu. Robia si zásoby, upravujú peliešky. Niektoré to zvládajú, iné potrebujú našu pomoc.

Vtáčiky

Jeseň je časom migrácie sťahovavých vtákov. Preto sa častejšie než inokedy stáva, že vám do okna narazí nejaké unavené vtáča a omráčené ostane ležať alebo sedieť na zemi.
Môže mať otras mozgu, možno krvácanie, potrebuje pomoc, ktorá je ale veľmi jednoduchá. Volá sa 3T. Tma, Ticho, Teplo.

Vtáčika treba zobrať zo zeme a vložiť ho do kartónovej krabice. U divých vtáčat sa nikdy nepoužívajú pri záchrane klietky, mohli by sa v nich vyplašiť a zničiť si perie alebo sa dokonca na mrežiach klietky zabiť.

Kartónovú krabicu je najlepšie vystlať pokrčenými papierovými utierkami, vtáča dať dnu a zobrať ho do ticha, tmy a tepla.

Zásadné je minimalizovať akékoľvek podnety. Za cca pol hodiny alebo keď budete počuť, že sa vtáčatko v krabičke hýbe, ju treba zobrať pred budovu a tam skontrolovať. V prípade nálezu zraneného vtáčaťa večer sa vypúšťa až ráno po svitaní. 

Ak by sa nespamätalo, treba volať záchranárov. Kontakty sú na konci článku.

Fotografie: Nina Babicová

A ak chcete urobiť ešte niečo prospešné pre vtáčiky, nalepte si nálepky na okná. Akékoľvek obrázky po celej ploche okna sú fajn alebo ich aspoň neumývajte. Vážne.

Netopiere

V tomto období tiež môžete nájsť na zemi skrehnutého, vysileného netopiera, ktorý sám nedokáže vzlietnuť.

Rovnako ako vtáčatá ho môžete zobrať do kartónovej krabičky do tepla a keď sa trošku zohreje, skúsiť mu podať 5% roztok glukózy z vatovej paličky. Je to štipka glukopuru do pohárika vody, prípadne kvapôčka medu, nie viac. 

Foto: Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej

Podvečer, pred západom slnka preveste chlpatú bundu, alebo deku cez konár stromu alebo sušiak a netopiera tam bezpečne umiestnite. Ak však do rána neodletí, volajte netopierárov.

Kontakt: netopiere.sk 

Ježkovia

Jeseň je pre záchranné stanice obdobím "zberu" ježkov.

Blíži sa zima, potrebujú sa vykŕmiť a ľudia začínajú robiť paniku, že čo ak je ten, ktorého našli, príliš malý a neprežije zimu. Pre približnú predstavu, v pohode sú ježkovia, ktorí sú veľkí ako grapefruit.

Pokiaľ takýto ježko nie je vonku na slnku cez deň alebo nie je viditeľne zranený, netreba ho zachraňovať.

Pri náleze menších ježkov volajte záchrannú stanicu a poraďte sa čo ďalej. Ježko je zákonom chránený živočích, nie je dovolené si ho len tak zobrať domov. Ak vídavate ježkov vonku a chcete im pomôcť vykŕmiť sa, stačí im čistá voda a mačacie granulky alebo kapsičky. Nič viac.

Prosíme, žiadne piškóty ani múčne červy, ani im netreba vykopávať dažďovky, alebo dávať orechy. Nie je to pre ne vhodná strava. Jablká tiež nejedia, to je obľúbený rozprávkový mýtus. Mliekom by ste ich zabili. Jediné čo sa odporúča je kvalitné mačacie žrádielko.

Neupáľte si svojho ježka

Pozor! Pri pálení kôp dreva a lístia ich vždy pred zapálením skontrolujte, ježkovia v nich majú úkryty a prespávajú v nich cez deň. 

Foto: Pixabay (monicore)

Niekoľko rád a užitočných kontaktov na záver

Ak budete zachraňovať akékoľvek zviera, najdôležitejšie je dodať mu teplo. Nestačí ho zabaliť do handričky alebo nebodaj vlhkej trávy (tráva je úplne nevhodná - je vlhká a chladí). Potrebuje radiátor, termofór - môžete improvizovať a použiť fľašu s teplou vodou obalenú v uteráku alebo v ponožke.

Ak ste v meste, tak môžete kúpiť kávu v automate a naliať do fľaše ako prvú pomoc aj tú. Prípadne zahriať zvieratko alebo vtáča pod tričkom, napríklad vo výstrihu. Takto ale neodporúčame zahrievať ježkov. :-)

Nedávajte vtákom piť, udusíte ich, nekŕmte ich, ani záchranári zo sanitiek nevyskakujú ku havárkam s hamburgermi a colou. 

Kontakty na fungujúce telefónne čísla, kde vám poradia čo ďalej:

... alebo v Bratislave aj Mlynvet pri ZOO 0948 064 896.

Ďakujeme

Admini FB stránky Záchrana chránených zvierat